Home » Domácí zabijačka » Příprava zabijačky

Zabijačkové recepty

Příprava zabijačky


Snad každý milovník masa se někdy zasnil nad tím, že by uspořádal vlastní domácí zabijačku. Ale doba, kdy se v každém stavení o masopustu konala domácí zabijačka, je již dávno pryč. Od dob našich předků jsme se posunuly opravdu daleko. Ovšem, pravdou zůstává, že domácí zabíjačka, není nic složitého a už vůbec děsivého. Zabíječky se prováděly především v zimě, hlavně v nejtužších mrazech, aby se zabránilo brzkému kažení masa. Porážely se vepři a svině a říkala se i pranostika „Zabíjej vepře i svini, ať se klobásek najíme“.

Zabíjačka je na venkově jednou z nejvýznamnějších událostí v roce. Trochu ulehčuje od vaření a především zásobuje domácnost sádlem, masem, tlačenkou a jelity – prostě jídlem. Na zabíjačku se vždy těší všichni. Přípravy musí začít už den před zabíjačkou. Musí se vydrhnout prkénka, prkna a škopíky. Chystají se špejle a dávají se vyschnout. Dále je zapotřebí oloupat česnek, nachystá se koření, vaří se kroupy a nikdy nezapomínejte na spoustu zeleniny.

Příprava zabíjačky

I když si pozvete řezníka, který má svůj vercajk, pak ani tak nemůžete předpokládat, že si sebou vezme úplně vše. Proto, se s ním vždy dopředu domluvte, co máte nachystat. Čili, určitě obstarejte něco, na čem se bude prase po zabití pařit a zbavovat štětin. Na to slouží dřevěné necky, které můžete nahradit zednickými kozami, starým pevným stolem nebo dveřmi. Klasickým, ale velmi potřebným nástrojem, je trojnožka s rozporkou, na níž bude prasátko viset.

Obstarejte hodně kbelíků, velké lavory, mísy a nádoby na vaření. Pro vaření zabíjačkových pochoutek, si nachytejte kotel a hodně velké hrnce. Hodně používaný typ kotle se jmenuje brutar, ve kterém si uvaříte maso na ovar, jitrnice, tlačenky a ze zbytku, černou polévku. Nezapomeňte na dřevěný vál, na kterém řezník bourá maso, a vy budete míchat díla na zabíjačkové výrobky.

Seznam potřebných pomůcek:

– velká naběračka a vidlička

– necky

– cedník na dlouhé rukojeti

– mlýnek na maso

– pekáče

– zavařovací sklenice

– kalafuna

– potravinářský motouz

– kovové káčky

– nástavec na mlýnek

Seznam potravin:

            – cibule a česnek

            – koření: pepř, nové koření, bobkový list, majoránka, kmín, červená

paprika, tymián

            – špejle

            – střeva

            – sůl

            – kroupy, chleba

            – domácí buchta nebo žemle do jitrnic

            – hořčice a křen

Co má si řezník přinést:

– jateční pistole, nože a ocílku

– kolíbku, pilku a zvonky na oškrábání štětin

Řezníka si můžete pozvat na návštěvu a domluvit se či poradit se s ním, jestli máte všechno dobře nachystané. Všechny nástroje musí být naprosto čisté a to, co má být ostré, musí být ostré. Nádobí musí být nerezové, smaltované nebo plastové, rozhodně nesmí být skleněné. Kvůli mastnotě vám mohou skleněné nádoby vyklouznout.

Porážku provádějte venku. Nejprve nachystáte necky, vztyčte trojnožky a naistalujte kotle. Nachystejte dostatek dřeva na zátop. Do necek dáte řetízky. Přineste stoly a dejte na něj vál. Do kotle nalijte vodu a zakryjte ho. Už necháte péct buchtu. Než se buchta upeče, oloupejte cibuli a česnek, uvařte kroupy, zkontrolujte koření, připravte střeva, která namočíte do vlažné vody. Propláchnete je od soli a nakrájíte na 20 – 30 cm a z jedné strany zašpejlujete. Připravte hodně hadrů na otírání mastnoty a rukou. Mějte dostatek sáčků na zmrazení masa, vymyjte zavařovací sklenice a nezapomeňte jít brzy spát. Protože zabíjačka je na dlouho.













Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *