Home » Zabijačkové recepty » Recepty na tlačenku
Recepty na tlačenku
Mezi velice oblíbené výrobky patří tlačenky. Lze je vyrábět téměř bez strojů a upravovat na různý způsob, také ale podle toho, jaké suroviny budeme používat. Nejčastěji jsou to vepřové hlavy, kolínka a nožičky. Na lepší druhy tlačenek budeme volit vepřové ramínko, bůček, nebo jiné maso. Převážně se tlačenky vyrábějí z tučných vepřových mas, která předem vaříme. Nejčastěji je to maso v čerstvém stavu, můžeme ovšem použít i maso prosolené. Tlačenky ze soleného masa jsou trvanlivější, růžového vzhledu. Hodně krvavé maso, zvláště hlavy, před vařením namočíme do studené vody a necháme pořádně vymáčet v několika vodách, až jsou čisté. Veškeré maso určené do tlačenek řádně očistíme a zbavíme případných chlupů. Potom je dáme do vroucí vody a zvolna vaříme. Zásadně necháme maso málo tužší, nesmíme je rozvařit. Také vepřové kůže, pokud je budeme používat jako spojovací materiál, nevaříme do měkká, a také ne společně s ostatním materiálem. Příliš mnoho kůží však do tlačenek nedáváme a chceme-li mít dobrou tlačenku, nedáme kůže vůbec. Vařené maso necháme vypařit, nakrájíme na libovolně velké kusy nebo kostky, také podle toho, jaký druh tlačenky budeme vyrábět.
Při kořenění se budeme řídit vlastní chutí, ale vždy musí být chuť svým způsobem výrazná k danému druhu tlačenky. Používá se řada koření a pochutin: sůl, česnek, mletý pepř černý nebo bílý, majoránka, nové koření, mletý hřebíček, kmín, zázvor, muškátový květ, strouhaná cibule, můžeme přidat i citrónovou kůru.
Tlačenky plníme do vepřového žaludku, slepého střeva, deníku, deníčku, vepřového močového měchýře, ze skopových střev můžeme použít konečník, močový měchýř, pouk a pouček.
Můžeme však tlačenky plnit i do umělých obalů z papíru nebo celofánu. Přírodní střeva musí být vždy náležitě čistá. Po naplnění je uzavřeme, bud' velkou jehlou zašijeme motouzem (žaludky), nebo zavážeme. Zavázané tlačenky lehce popícháme a dáme vařit do vroucí vody, jejíž teplotu po chvilce upravíme na 85 – 90 °C. Podle velikosti tlačenky vaříme přibližně 2 – 3 hodiny. Uvařené opláchneme studenou vodou, znovu lehce popícháme a rozložíme k vychladnutí. Tlačenky obracíme, aby se tuk v nich stejnoměrně rozložil, a polo vychladlé zatížíme prkennou deskou, na niž položíme přiměřenou zátěž. Vychladlé a tvarované tlačenky uchováme v chladničce.